استفاده از داده‌های سازمان نقشه‌برداری در پیش‌بینی‌ های هواشناسی

تفاهم نامه سازمان هواشناسی و نقشه برداری

با انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بین دو سازمان علمی هواشناسی و نقشه‌برداری کشور زمینه‌های استفاده از داده‌های نقشه‌برداری در پیش‌بینی‌ های هواشناسی دقیق‌تر فراهم شد.

به گزارش ایسکانیوز به نقل از وزارت راه وشهرسازی صبح امروز تفاهم‌نامه همکاری میان سازمان هواشناسی و سازمان نقشه‌برداری کشور به امضای علیرضا آزموده اردلان و داود پرهیزکار رسید.

پرهیزکار در این نشست در سخنانی بیان کرد: محور فعالیت‌های سازمان هواشناسی «داده» است و علم هواشناسی بر پایه بایگانی و پردازش داده‌ها استوار شده و پیشینه اطلاعات ما به ۶۰ سال آمار می‌رسد و بانک اطلاعاتی با ارزشی را برای حل مسائل خصوصا در حوزه اقلیمی در اختیار داریم.

رئیس سازمان هواشناسی افزود: ۴ هزارو ۵۰۰ ایستگاه داریم که به پردازش داده‌ها می‌پردازند و البته در صدد توسعه آن‌ها هستیم. همچنین ۱۵ ایستگاه جو بالا داریم که در دو نوبت اطلاعات اعماق جو و تصویر سه بعدی از جو را در اختیار قرار می‌دهند.

وی با بیان اینکه سازمان هواشناسی کشور با سازمان هواشناسی بین‌المللی در ارتباط است به گستردگی حوزه کار سازمان هواشناسی اشاره کرد و گفت: در دولت تدبیر و امید توانسته‌ایم جایگاه سازمان هواشناسی را ارتقا دهیم و امروز عضو شوراهای‌عالی مدیریت بحران و نیز آب هستیم که اولین گزارش شورای عالی آب مربوط به سازمان هواشناسی است و با توجه به اینکه امروز مسئله خشکسالی مطرح است اطلاعات ما بسیار با ارزش است.

پرهیزکار با بیان اینکه در ۹ سال گذشته بارش تجمعی کشور زیر نرمال بوده و امسال ۴۰ درصد کاهش بارش داشته‌ایم تصریح کرد: داده‌های هواشناسی در مباحثی چون آلودگی هوا، تابش اشعه UV، بحث بلندمرتبه سازی در شهرها و جایگاه آن در تهویه هوا نقش‌آفرین بوده و باعث شده به طور موقت شورای‌عالی معماری و شهرسازی بلند مرتبه‌سازی را متوقف کنند.

وی با بیان اینکه در آلودگی هوا دو عامل یعنی منابع آلاینده و دیگری شرایط جوی موثر هستند گفت: اگر شرایط جوی پایدار شود با آلودگی مواجه می‌شویم بنابراین اطلاعات جوی می‌تواند در مدیریت شهری نیز موثر باشد. ضمن اینکه توجه به هشدارهای سازمان هواشناسی درباره احتمال وقوع سیل در گیلان عید امسال مانع آسیب رسیدن به بسیاری از مسافران شد.

این مقام مسئول با بیان اینکه امروز سایت این سازمان در فصل زمستان جزو ۱۰ سایت پربازدید دولتی است گفت: به دنبال این هستیم که از بهترین داده‌ها و مدل‌های نزدیک به واقعیت استفاده کنیم و باتوجه به اینکه مقیاس پدیده‌ها گسترده است و می‌تواند ۱۰ متر تا حتی ۱۰ هزار کیلومتر باشد ما نه تنها به داده‌های منطقه بلکه به داده‌های جهانی نیز نیاز داریم.

پرهیزکار با بیان اینکه امروزه سوپر کامپیوترهای دارای بالاترین قدرت پردازش در اختیار سازمان‌های هواشناسی است گفت: امروز ما با قراردادی که با دانشگاه امیرکبیر بسته‌ایم توانسته‌ایم کامپیوتری را با قدرت ۸ دهم ترافلاکس تهیه کنیم که هنوز پاسخگوی نیاز ما نیست و وارد اجرای سوپرکامپیوتر دیگری شدیم که ۱۴ ترافلاکس توان دارد و در برنامه پنجم توسعه باید این سوپر کامپیوتر را نیز توسعه دهیم.

همچنین در این برنامه رئیس سازمان نقشه‌برداری کشور در سخنانی عنوان کرد: سازمان نقشه‌برداری نیز مانند سازمان هواشناسی سازمانی دانش بنیان است که با داده سروکار دارد و وظیفه ما به تصویر کشیدن هندسه‌ای است که روی آن زندگی می‌کنیم و فن نقشه‌برداری در خدمت‌رسانی به مردم بسیار موثر است.

آزموده با بیان اینکه سازمان نقشه‌برداری ۱۷۰ ایستگاه GPS مستقر در پوسته واقعی زمین دارد گفت: ما می‌توانیم براساس تغییرات میزان فشار بر پوسته زمین و پهنه‌بندی  در مناطق پرخطر و مدیریت بحران را انجام دهیم و به اطلاعاتی درباره جو یونیزه زمین برسیم و نیز در جو پایانی اطلاعات بخارآب را ارائه دهیم.

وی با بیان اینکه سازمان نقشه‌بردای دارای هواپیماهایی است که می‌توان آن‌ها را مجهز به سنسورهای هواشناسی کرد گفت: آماده هستیم در این زمینه همکاری مفیدی با سازمان هواشناسی داشته باشیم و نیز امیدواریم این تفاهم‌نامه شروعی برای تعاملات بلند مدت میان این دو سازمان علمی باشد.

از جمله محورهای اصلی این تفاهم‌نامه می‌توان به تلاش در جهت استفاده از حداکثر ظرفیت‌های موجود در طرح‌ها و پژوهش‌های مورد توافق و تبادل اطلاعات جریان‌سنجی بین دو سازمان و از جمله تعهدات سازمان هواشناسی می‌توان به تامین فضای مناسب برای نصب و راه‌اندازی ایستگاه‌های دائم و ارائه پیش‌بینی پوشش ابر و نیز همکاری در تبادل اطلاعات جزرو مد در سواحل و بازبینی مکان‌یابی ایستگاه‌ها اشاره کرد. همچنین سازمان نقشه‌برداری متعهد همکاری در تبادل DEM و نقشه‌های شهری و کاربری اراضی و همکاری در اجرای SDI در هواشناسی و همکاری برای استخراج و در اختیار قرار دادن پارامترهای هواشناسی از مشاهدات ایستگاه‌های خود شده است.

 

منبع: http://www.iscanews.ir/news/722299

دیدگاهتان را بنویسید